0 322 458 44 98 - 458 26 21

Beslenme için Annelere Öğütler


 1. Bebek doğumu takiben ilk yarım saat içinde anne memesine tutulmalıdır.
 2. Anne rahat bir pozisyonda oturmalıdır. Mümkünse Anne çocuğun başının olduğu taraftaki ayağını 20 cm kadar yükseklikteki bir taburenin üzerine koymalıdır.
 3. Bebek 45 derece yatık vaziyette anne kucağına alınmalıdır. Bebek annenin rahat pozisyonunu hissetmelidir. Fiziksel rahatlama, süt salınma refleksinin işlerliği için gereklidir.
 4. Eğer anne uzanmış ise bebek annesinin hemen yanına yatırılmalıdır.
 5. Bebek emzirilmeden önce altı değiştirilmeli ve rahat emmesini engelliyecek hususlar ortadan kaldırılmalıdır.
 6. Meme başı emzirilmeden önce kaynatılmış ve ılıtılmış su ile silinmelidir
 7. Meme başının tamamı ve çevresindeki kahverengi bölgenin bir kısmı bebeğin ağzında olmalıdır.
 8. Anne, serbest olan elinin başparmağı kahverengi bölge kenarında ve üstte, diğer dört parmağı bu bölgenin altında olacak şekilde göğsünü tutmalı, hafifçe bastırarak ve sıvazlayarak süt kanallarına süt akımını kolaylaştırmalıdır.
 9. Emzirmeye başlamadan önce bebeğin burnunun açık olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 10. Bebekler ilk iki haftada ağladığında ve istediğinde daha sonra belirli zaman (2-3 saat ara ile) aralıklarıyla beslenmelidir.
 11. Her bir göğüsten 8-10 dakika emzirilmeli, her emzirmede bir önceki son emzirilen göğüsten başlanmalıdır. Burada bebeğin ilk 3 aydaki doğal refleksi olan emme refleksine bakarak lüzumundan fazla emzirmeden de kaçınılmalıdır.
 12. Beslenme sonunda bebek annenin göğsüne dik olarak yatırılarak ve sırtına aşağıdan yukarıya doğru hafif vuruşlar ile gazı çıkarılmalıdır.
 13. Beslenme sonunda çocuk sağ tarafına yatırılmalıdır. Gece uyurken de yüz üstü de yatırılabilir.
 14. Bebek 6 aylık oluncaya kadar anne sütü tek başına yeterlidir, 6 aydan sonra ek gıdalara başlanır.
 15. Emzirmenin sonunda meme başları birkaç damla süt ile ıslatılıp açık havada kuruması sağlanmalıdır.
 16. Eğer bir taraf ağrılı ise emzirmeye daha az ağrılı olan taraftan başlanır.
 17. Bebeğin pozisyonu sık sık değiştirilerek yalnız bir noktaya değil, farklı noktalara basınç uygulaması sağlanmalıdır.
 18. Çatlak meme başlarına bitkisel yağ sürülebilir. Bitkisel yağın emzirme öncesi silinmesi gerekmez.
 19. Anne sütü yoksa bebeğe ilk 4 ayda hazır mama verilmelidir.
 20. Her yeni ek gıdaya tek tek ve az miktarda vererek başlanmalı, giderek miktarı artırılıp, yeni gıdaya başlanıncaya kadar 3-4 gün yedirilmelidir.
 21. Yeni ek gıdalar aç karnına denenmeli, bebek ısrarla yemek istemediğinde zorlanmamalı, bir süre sonra tekrar denenmelidir.
 22. Ek gıdalar daha sonraki bir öğünde bir biberon veya kaşıkla bebeğe verilir.
 23. Sağılmış süt dondurulmadan 72 saat, dondurulmuş süt eritildikten sonra 24 saat buzdolabında (+1 ile +4) saklanabilir
 24. Anne sütü derin dondurucuda (-18 C altında) 6 aya kadar, buzlukta (-7 ile -2 C arasında) 4 haftaya kadar saklanabilir
 25. Donmuş anne sütü buzdolabının rafında bekletilerek eritilir ve soğuk süt akan ılık su altında veya biberon ısıtıcısında ısıtılır

Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir. KVKK Aydınlatma Metni